W najnowszym wydaniu REMEDIUM znajdziemy artykuł o wynikach ewaluacji drugiej edycji programu Nawigacja w Każdą Pogodę (NWKP). Na czym program polega i jak prezentują się te wyniki?
„NWKP to program profilaktyki uniwersalnej oparty ma modelu profilaktyki zintegrowanej, którego autorem jest dr Szymon Grzelak wraz z zespołem ekspertów Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej. – wyjaśnia autorka artykułu – Adresatami programu są uczniowie klas 5–8 szkół podstawowych, klas 1 szkół ponadpodstawowych oraz ich wychowawcy, nauczyciele oraz rodzice. Program zakłada, że wychowawcy i nauczyciele przeprowadzą minimum 5 zajęć lekcyjnych (po 45 minut). W trakcie zajęć uczniowie ćwiczą różne sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych, zaś rodzice i nauczyciele w ramach warsztatów poznają aktualne potrzeby młodzieży i rozwijają swoje kompetencje w zakresie skutecznego wspierania kondycji psychicznej dzieci i młodzieży.”
Realizację programu poprzedza autodiagnoza środowiska szkolnego, a same zajęcia odnoszą się do wniosków z tej diagnozy.
Jakie wnioski z badań?
Druga edycja programu NWKP objęła łącznie 16 918 uczniów w roku szkolnym 2022/23. Badania ankietowe w programie odnoszą się do kondycji psychicznej i opierają się na dwóch wskaźnikach:
- Indeksu Kondycji Psychicznej (opracowanego przez IPZIN)
- oraz wskaźniki Bilansu Afektywnego (pytania o doświadczanie określonych emocji)
„Wyniki analiz statystycznych pokazały pozytywny efekt udziału w zajęciach NWKP, jeśli chodzi o poprawę
kondycji psychicznej uczniów. (…) Po programie Nawigacja w Każdą Pogodę wzrósł istotnie poziom samopoczucia, zarówno u dziewcząt, jak i chłopców. W całej grupie badanej zaobserwowano istotny wzrost deklaracji o radzeniu sobie w obszarze psychicznym.”
Czy efekty programu są takie same zarówno w grupie dziewcząt i chłopców? Jakie emocje badano i które z nich ulegały zmianie wpływając na wskaźniki kondycji psychicznej? Zachęcamy do przeczytania całości artykułu dr Ewy Siellawy-Kolbowskiej na łamach online’owej edycji REMEDIUM:
Co dalej?
Stan kondycji psychicznej uczniów jest także obiektem naszego (YAQ) zainteresowania, ponieważ odnosimy się do niego we wielu naszych inicjatywach (m.in. konferencja o sieci wsparcia, broszura o stanie kondycji psychicznej młodzieży, programy profilaktyczne), dlatego żywo śledzimy zarówno wyniki poszczególnych edycji programu, jak i jego rozwój. Ten z roku na rok dynamicznie postępuje, a program jest rozwijany zarówno w warstwie badawczej jak i merytorycznej (konspekty z zajęciami).
Aktualnie opracowywane są wyniki edycji trzeciej (2023/2024), a w toku jest realizacja edycji czwartek w aktualnym roku szkolnym. Jednocześnie trwają prace nad wpisaniem programu do Systemu rekomendacji programów profilaktycznych.
Wszystkich zainteresowanych programem i jego nowatorską metodologią zapraszamy do kontaktu poprzez stronę internetową www.ipzin.org.
BONUS – bezpłatne szkolenie
Uwaga! Są jeszcze WOLNE MIEJSCA na szkolenie dla pedagogów i wychowawców zainteresowanych realizacją programu profilaktycznego Nawigacja w Każdą Pogodę w swojej szkole.
Na szkolenie Instytut przygotował następujące tematy:
– NWKP w praktyce
– zastosowanie wyników badań NWKP w codziennej pracy wychowawczej,
– instruktaż dotyczący wykorzystania nowych scenariuszy NWKP;
– proces nawigacji własnej dla koordynatora i wychowawców.
W tym semestrze planowane jest jeszcze jedno szkolenie – 15 marca. Odbędzie się ono w Warszawie, w godzinach 9.00-17.00. Szczegóły organizacyjne podane zostaną zainteresowanym w najbliższym czasie.
Zgłoszenia na szkolenie odbywają się przez formularz, który znajduje się w linku:
https://forms.gle/H4HHGoWRfbuqVNam9
Rejestracja będzie otwarta do 7 marca do godziny 10.00 lub do wyczerpania miejsc. Szczegóły wydarzenia organizatorzy prześlą po zamknięciu listy uczestników. Serdecznie zapraszamy do spotkania na żywo i zapoznania się z programem profilaktycznym Nawigacja w Każdą Pogodę!