Przyjaźń, czyli niedocenione „narzędzie” wsparcia

Pana Pawła Plocha poznaliśmy na jednym z naszych spotkań w gronie fachowców profilaktyków. Wcześniej usłyszeliśmy o jego książce w radio…

Pewnego dnia usłyszałem w audycji radiowej zdanie, które bardzo mnie poruszyło:

Jako dyrektor szkoły wielokrotnie mówiłem swoim uczniom, żeby się rozwijali i zdobywali wiedzę, ale nigdy nie powiedziałem im, żeby się przyjaźnili.

– Paweł Ploch

Potrzeba odpowiedzi na pytanie, dla kogo jestem ważny, jest zawsze aktualna. Być może dzisiaj w zmieniającym się świecie, przy równocześnie narastającym poczuciu osamotnienia, odpowiedź ta nabiera szczególnego znaczenia. Szukajmy tej odpowiedzi i szukajmy przyjaźni – wielkiego skarbu.

Co przekazujemy naszym dzieciom, czego uczymy? Co tak naprawdę ma znaczenie, również dla nas dorosłych?

Książka Architektura Przyjaźni autorstwa Pawła Plocha, to wyprawa przez historię filozofii i kultury, a zarazem fascynująca podróż przez współczesną popkulturę. Opowiada o samotności oraz roli, jaką w życiu odgrywa przyjaźń w różnych jej aspektach i rodzajach. Może być doskonałą inspiracją dla nas nauczycieli i rodziców.

Badania Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej wskazują, że w sytuacji obniżonej kondycji psychicznej kluczową rolę chroniącą odgrywa sieć wsparcia, jej jakość oraz dostępność. Najważniejszymi elementami tej sieci są rodzice, nauczyciele oraz relacje rówieśnicze. We wszystkich nich ogromną rolę odgrywa zwykła przyjaźń, która zawiera w sobie życzliwość, otwartość oraz uważność na drugiego i jego potrzeby.

Być może w tej świątecznej i noworocznej przerwie warto dać sobie czas na mały kubek sensu z kawą oraz dobrą książkę.  Zachęcamy do lektury, która może być też ciekawym pomysłem na świąteczny prezent. I nie jest to artykuł sponsorowany! 🙂

Dla zainteresowanych zamieszczamy link do źródła zawierającego więcej informacji: www.architektura-przyjazni.pl

Otagowano
← Powrót