Ogólnopolski konkurs „Profilaktyk Roku” – zaproszenie do współpracy!

Nagroda „Złote Ogniwo” ma już 5 lat. Inicjatywa rozwinęła się na tyle, że dla jej kontynuacji niezbędna jest szersza współpraca!

Ogólnopolska Nagroda „Złote Ogniwo” dla Profilaktyka Roku ma już pięć lat. Pięć edycji konkursu i gali, wielu kandydatów, wyróżnianie prawdziwych liderów profilaktyki – to dorobek nagrody organizowanej przez Instytut Profilaktyki Zintegrowanej (IPZIN). Po sukcesie ubiegłorocznej gali w Senacie RP organizatorzy zapraszają samorządy, organizacje pozarządowe i instytucje akademickie do wspólnego rozwijania tej ważnej inicjatywy – zarówno na poziomie ogólnopolskim, jak i lokalnym.

Za nami pięć lat pracy Kapituły, pięć edycji konkursu i pięć wyjątkowych spotkań stanowiących święto profilaktyki – a takimi bez wątpienia były kolejne gale z wręczeniem nagrody „Złote Ogniwo”. Ich ranga z roku na rok rośnie. Gale z ostatnich dwóch lat były objęte patronatem honorowym KCPU, a także patronatem medialnym czasopisma „Remedium” i portalu „Medycyna praktyczna”.

Ostatnia gala z wręczeniem nagrody i przyznaniem tytułu „Profilaktyk Roku” odbyła się w czerwcu 2025 w ramach konferencji pt. Młodzież – profilaktyka – rodzina w Senacie RP. Rola profilaktyków wobec wyzwań społecznych i demograficznych stojących przed młodym pokoleniem. Konferencja została przygotowana przez IPZIN we współpracy z senacką Komisją Rodziny i Polityki Społecznej i Senioralnej, i Komisją Zdrowia. Na zdjęciu wykonanym tuż po konferencji, które udostępniła Kancelaria Senatu, widzimy wszystkich dotychczasowych laureatów nagrody głównej i nagród dodatkowych, a także reprezentację senatorów. Pełna transkrypcja wydarzenia została opublikowana w oficjalnej publikacji Kancelarii Senatu dostępnej na senackiej stronie internetowej.

Kim są laureaci nagrody?

Ogólnopolska Nagroda „Złote Ogniwo” dla Profilaktyka Roku, przyznawana od 2020 roku, stała się cennym elementem promocji działań profilaktycznych na terenie naszego kraju. Inicjatorzy z pomocą Kapituły Nagrody, rozwinęli tę inicjatywę z myślą o podnoszeniu statusu profilaktyki, w przekonaniu, że należy publicznie doceniać osoby będące wzorem łączenia pasji i profesjonalizmu w zapobieganiu problemom zdrowia psychicznego i zachowaniom ryzykownym dzieci i młodzieży.

Wśród osób nominowanych i laureatów dotychczasowych edycji byli zarówno twórcy programów profilaktycznych, jak pedagodzy szkolni, pracownicy poradni psychologiczno-pedagogicznych czy instytucji samorządowych z różnych regionów Polski (Śląsk, Lubelszczyzna, Małopolska, Wielkopolska, Opolszczyzna, Mazowsze). Większość z nich to niezwykli profilaktycy-pasjonaci, których sylwetki i działalność nie były szeroko znane. Zgodnie z zasadami regulaminu nagrody jej celem jest „docenienie wkładu w profilaktykę tych osób, które wcześniej nie należały do grona specjalistów o ugruntowanej, ogólnopolskiej rozpoznawalności”.

Zapraszamy do współpracy!

IPZIN kieruje zaproszenie do współpracy w tej bardzo ważnej i potrzebnej inicjatywie integrującej środowisko specjalistów, teoretyków, praktyków oraz decydentów, którym przyświeca wspólny cel – dobro młodych ludzi.

– „Zaproszenie to kierujemy do instytucji i organizacji (samorządowych, pozarządowych, akademickich), które są gotowe włączyć się w działania na rzecz tej inicjatywy. Przez pięć lat IPZIN był samodzielnym organizatorem konkursu. Inicjatywa rozrosła się na tyle, że aby mogła być kontynuowana, konieczne jest włączenie partnerskich instytucji. W tym roku niestety nie przeprowadziliśmy konkursu, gdyż inne poważne wyzwania uniemożliwiły zaangażowanie naszej kadry. Pomoc partnerskich instytucji zmieniłaby tę sytuację. I na to liczymy w kolejnych latach. Wiemy, że są takie samorządy, które nadają lokalne nagrody w dziedzinie profilaktyki. Otrzymaliśmy sygnały, że dla niektórych samorządów inspiracją był właśnie pomysł i regulamin nagrody „Złote Ogniwo”. Moglibyśmy nawiązać współpracę, w której laureaci lokalnych nagród byliby zgłaszani jako kandydaci do nagrody ogólnopolskiej.

Ze strony Komisji Rodziny Senatu RP mamy zapewnienie o gotowości do organizacji następnej konferencji profilaktycznej w murach Senatu, której częścią byłaby kolejna gala nagrody. Otwartość Senatu zawdzięczamy m.in. znakomitej opinii senatorów o zeszłorocznej konferencji. Szkoda byłoby nie skorzystać z tak dobrej okazji dla promocji profesjonalnej profilaktyki w duchu ponad podziałami.”

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży a demografia

Inicjatywa ogólnopolskiego konkursu i nagrody dla Profilaktyka Roku jest działaniem łączącym dwa ogromne wyzwania współczesności: kryzys zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz kryzys demograficzny w obu wymiarach – związanym z niską dzietnością oraz z migracjami i depopulacją regionów. Regulamin nagrody sprzyja wyróżnianiu i rozwijaniu wrażliwej demograficznie profilaktyki – takiej, która ma charakter prorodzinny i więziotwórczy na poziomie wspólnoty lokalnej. Jak pokazują wyniki badań IPZIN znaczna część czynników, które sprzyjają ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, wzmacnia jednocześnie dążenie młodych do założenia rodziny i posiadania dzieci, a także ich patriotyzm lokalny wyrażający się pragnieniem związania dorosłego życia z miejscem, w którym się urodzili i wychowali.

Instytut pisze o tym w swoich raportach: Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie (Grzelak, Żyro, 2023) oraz Młodzież – Profilaktyka – Rodzina. Odpowiedź profilaktyki zintegrowanej na wyzwania współczesności. (Grzelak, Żyro, 2025). Obie publikacje dostępne są na stronie IPZIN.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu z Instytutem: biuro@ipzin.org

Otagowano
← Powrót