Za nami XV ogólnopolskie spotkanie środowiska profilaktyki zintegrowanej!

Nasze wakacje zakończyliśmy – jak co roku – corocznym zjazdem, kilkudniowym spotkaniem trenerów, partnerów, badaczy i twórców ze środowiska programów działających w Modelu Profilaktyki Zintegrowanej.

Coroczne spotkanie służy zarówno podsumowaniom zakończonego już roku szkolnego, jak i snuciu nowych planów i perspektyw na kolejny rok. W tym roku spotkanie odbyło się w młodzieżowym ośrodku w Kokotku (Lubliniec), na Śląsku. Głównym tematem zjazdu była nasza środowiskowa misja profilaktyczna oraz to, jak ją odczytujemy dzisiaj, po 15 latach wspólnej działalności. Przyglądaliśmy się również systemowym usprawnieniom, które mogłyby pomóc realizować nam to zadanie bardziej efektywnie i jeszcze lepiej jakościowo.

Co za nami?

Dla wielu osób z naszego środowiska nie był to rok łatwy z uwagi na ograniczone możliwości działania w – wyjątkowo w tym roku – małolicznym roczniku klas 8. To właśnie do tej grupy kierujemy obecnie nasze główne działanie – program Archipelag Skarbów.

W zjeździe w dniach 26-28.08 uczestniczyło 50 osób, w tym trenerzy, partnerzy regionalni, ale i twórcy i członkowie zaplecza Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej. Przedstawiciele środowiska mieli możliwość zaprezentować liczne inicjatywy podejmowane w toku minionego roku szkolnego. Wiele z tych działań miało charakter pionierski i otwierający (np. realizacje Archipelagu Skarbów na Malcie, wakacyjne Progress Campy itp.).

Nasz zespół podzielił się owocnym, czerwcowym spotkaniem konferencyjnym w Tarnowskich Górach. Zapowiedzieliśmy, że treści dotyczące sieci wsparcia w sytuacji obniżonej kondycji psychicznej dzieci i młodzieży będziemy rozpowszechniać w wielu innych miejscach, w odpowiedzi na liczne zaproszenia do tego typu współpracy.

W czasie zjazdu mieliśmy okazję gościć p. Pawła Plocha, osobę niezwykle bogatą w wiedzę, doświadczenia i dorobek publikacyjny, autora książki „Architektura przyjaźni”. Wykład p. Pawła odbieraliśmy na dwóch poziomach – osobistym i zawodowym. Podpowiedzi gościa przydadzą się zarówno zrozumieniu naszych osobistych relacji jak i w pracy z młodzieżą. Jedna z cennych myśli p. Pawła, wieloletniego dyrektora szkoły i wychowawcy brzmiała mniej więcej tak:

Tyle razy mówiłem moim uczniom, że powinni się uczyć i rozwijać, ale a czy kiedykolwiek powiedziałem im, żeby budowali przyjaźnie?

– Paweł Ploch

Co przed nami?

Założenia modelu profilaktyki zintegrowanej odpowiadają dziś jeszcze bardziej na potrzeby młodych ludzi, ale jednocześnie dorosłych (kadr szkolnych czy rodziców). Całościowe spojrzenie na człowieka wraz z jego ciałem, umysłem, emocjami, światem wartości czy relacjami, jakie buduje, pozwala łatwiej dotrzeć i wzmocnić jego pozytywny potencjał. To z kolei pozwala dotykać realnych przyczyn, przez które wchodzi on w sytuacje ryzykowne, w tym uzależnienia i przeciwdziałać im. W naszej pracy łączymy to bardzo bezpośrednio z aktywnością wśród kadr szkolnych i rodziców. Dostrzegamy wyzwania, z którymi boryka się środowisko nauczycielskie, wychowawcze, a także sami rodzice. Uważamy, że wspierając wszystkie ogniwa tego szkolnego układu relacji wynosimy działania profilaktyczne na wyższy poziom, a potwierdzają to zarówno badania naukowe jak i naturalne obserwacje.

Żeby właśnie tak całościowo odpowiadać na potrzeby społeczne, jako środowisko profilaktyki zintegrowanej szukamy nowych dróg docierania do dzieci, młodzieży i dorosłych. Od lat dopracowujemy narzędzia, które mają temu służyć, jak programy Instytutu: Gwiazda Mocy czy Nawigacja w Każdą Pogodę, a także nasz autorski program Ratownicy Marzeń. Propagujemy rzetelne badania i wiedzę. Część z tych działań zgłosiliśmy w tym roku do systemu rekomendacji KCPU! Zależy nam na rozbudowaniu propozycji inicjatyw tak, by móc wesprzeć uczniów na każdym poziomie edukacji szkolnej.

Już niebawem odbędą się pierwsze w nowym roku szkolnym zajęcia. Niecierpliwie czekamy na spotkania z młodymi, pełnymi pasji ludźmi! Do zobaczenia!

Otagowano
← Powrót