„Potrzebujemy narzędzi wsparcia” – głos uczestników konferencji w Chorzowie

Praktyczne doświadczenia i obserwacje osób pracujących na co dzień z dziećmi i młodzieżą potwierdzają wnioski z badań.

5. listopada w sali Młodzieżowego Domu Kultury w Chorzowie spotkało się ponad 100 osób, dla których temat pracy wychowawczo-profilaktycznej z dziećmi i młodzieżą jest bardzo ważny. Jednak, żeby dobrze realizować ich zadania konieczne jest wzmocnienie samych dorosłych, czyli najbliższego środowiska rozwoju młodych osób – rodziców, nauczycieli i wychowawców.

Jak wynika z badań – nie tylko dzieci i młodzież odczuwają skutki minionej pandemii oraz niestabilnej sytuacji społecznej. Dużych obciążeń doświadczają w dłuższym okresie także dorośli. Wnioski te potwierdziło w całości lub części aż 94% uczestników, którzy zdecydowali się wypełnić ankietę po zakończeniu konferencji! Prawie taka sama ilość ankietowanych uznało, że model profilaktyki zintegrowanej odpowiada aktualnym potrzebom wychowawczym i profilaktycznym szkół a także, że budowanie sieci wsparcia to dobry kierunek.

Sieć wsparcia – nowa inicjatywa, nienowa potrzeba

Konferencja w Chorzowie była częścią kampanii inicjującej budowę regionalnej sieci wsparcia dla kadr szkolnych i dorosłych. Wnioski z kolejnych spotkań potwierdzają tę potrzebę, której niestety obecnie nie spełnia w wystarczający sposób system edukacji. Słuchając siebie nawzajem możemy lepiej uświadamiać sobie tę potrzebę (nikt nie jest w tym odosobniony) i propagować poszukiwanie wspólnych rozwiązań na tym polu. Inicjatywa naszej fundacji YAQ w tym zakresie polegać ma na zainicjowaniu szkolenia dla koordynatorów grup wsparcia i dalsze podtrzymanie tej sieci współpracy oraz wymiany dobrych praktyk.

Przyjęcie prelegentów i treści w Chorzowie było bardzo pozytywne, a i sama organizacja przedsięwzięcia też została wyraźnie doceniona przez odbiorców. Nie udałoby się to bez świetnej współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Chorzowie z jej dyrektorem, p. Robertem Matysiakiem na czele. W konferencji wzięło udział liczne grono przedstawicieli władz miasta oraz bytomskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Bardzo ucieszyła nas obecność licznego grona przedstawicieli organizacji pozarządowych zaangażowanych w inicjatywy edukacyjno-wychowawcze. Pokazuje to, że wspólnie możemy więcej. Jest to bliska nam idea. Cieszymy się ze współpracy z p. Tomaszem Gubałą, reprezentującego fundację Archezja oraz Krakowski Instytut Logoterapii. Budujemy mosty pomiędzy różnymi podmiotami i reprezentantami różnorodnych modeli pracy i środowisk.

Otagowano
Powrót do strony głównej