Trwa aktualnie nabór do udziału w 4. edycji tej szkolnej inicjatywy profilaktycznej. Program (NWKP) umożliwia za pomocą aplikacji internetowej wykonanie autodiagnozy środowiska szkolnego (ankiety online dla uczniów, rodziców, nauczycieli) oraz realizację działań profilaktycznych opartych na wynikach tej diagnozy. W aplikacji dostępne są gotowe scenariusze zajęć i warsztatów, prezentacje z wynikami badań, nagrania.
Narzędzie to zostało opracowane w ramach programu MEiN „Społeczna odpowiedzialność nauki” w roku 2021, a nazwa projektu nosiła tytuł: Popularyzacja wyników innowacyjnych badań naukowych opartych na modelu profilaktyki zintegrowanej i ich zastosowań praktycznych wśród nauczycieli, wychowawców oraz psychologów i pedagogów jako metoda skutecznego przeciwdziałania pogorszeniu kondycji psychicznej nastolatków na skutek epidemii COVID-1. Obecna, trzecia już edycja będzie realizowana i rozbudowywana dzięki współfinansowaniu zadania z programu MEIN „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.
NWKP realizuje cele i zadania profilaktyki uniwersalnej oraz promocji zdrowia psychicznego. Zadaniem programu jest wzmocnienie naturalnych zasobów odporności i radzenia sobie z sytuacjami trudnymi i kryzysowymi (zasobów osobistych, rodzinnych i środowiskowych).
Nawigacja w Każdą Pogodę łączy w sobie:
- diagnozę środowiska szkolnego (uczniowie, rodzice, nauczyciele) za pomocą aplikacji internetowej,
- bezpośrednie oddziaływanie profilaktyczne kierowane do uczniów, rodziców i nauczycieli z uwzględnieniem wyników badań diagnostycznych.
Program przeznaczony jest dla:
- uczniów klas 5 – 8 szkoły podstawowych oraz klas 1 szkół ponadpodstawowych,
- wychowawców klas uczestniczących w programie i nauczycieli uczących w klasach objętych programem,
- pedagogów, psychologów szkolnych,
- rodziców.
Więcej o programie na naszej stronie: https://ipzin.org/nawigacja-w-kazda-pogode/
Jakie korzyści zyskuje szkoła uczestnicząc w programie?
- Pomoc w diagnozie sytuacji wychowawczo – profilaktycznej (standaryzowane narzędzia i raport), która stanowić może ważny zasób informacji przydatnych do konstruowania programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły.
- Dostęp do materiałów/pomocy dydaktycznych jako narzędzi realizacji programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły.
- Wzrost kompetencji wychowawców w zakresie wspierania kondycji psychicznej uczniów.
- Dodatkowe doskonalenie warsztatu pracy wychowawców i pedagoga/psychologa przez szkolenia i superwizje.
- Pomoc w budowaniu pozytywnego klimatu szkoły w triadzie nauczyciel – uczeń – rodzic.
- Certyfikat uczestnictwa szkoły w projekcie, na podstawie którego dyrektor może wystawić nauczycielom stosowne dokumenty wymagane do awansu zawodowego.
Opinie szkolnych koordynatorów i wychowawców prowadzących zajęcia:
- „Szybko diagnozowałam problem w klasie i od razu miałam narzędzia, które pomogły mi poradzić sobie w tej sytuacji. Okazało się, że dotąd za rzadko stwarzałam okazje (inne niż moje konkretne pytania) do tego, aby uczniowie przekazali mi z czym mają trudności”
- „Projekt „otwiera” uczniów, jest bardzo życiowy. Pozwala ich zaktywizować, a co dla mnie ważne – pochylić się nad innymi sposobami spędzania czasu wolnego niż siedzenie przed ekranem. Młodzież z dużym zaciekawieniem śledzi wyniki ankiet, jest zainteresowana ogólnymi wynikami zarówno uzyskanymi po przebadaniu ich rówieśników, jak i rodziców czy nauczycieli”
- „Polecam szkolną inicjatywę „Nawigacja w każdą pogodę” ze względu na zawarte w programie wskazówki dla młodzieży poparte badaniami z danej szkoły.”
- „Moim zdaniem udział w NWKP przyczynił się do poprawy klimatu w szkole, klasie zarówno po stronie uczniów, rodziców i nauczycieli. Program profilaktyczny przyczynił się do integracji środowiska szkolnego. Jego dużą zaletą jest diagnoza, którą można wykorzystać w innych działaniach podejmowanych przez nauczycieli specjalistów i wychowawców klas.”
Jednorazowy koszt programu dla szkół:
- dla szkół, które zgłoszą się do 30 czerwca 2024: 1200 zł netto + VAT
Zgłoszenie w tym terminie umożliwia wykonanie diagnozy pod kątem szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego jeszcze w tym roku szkolnym (ankiety do badań będą dostępne od 6 maja) i realizację zajęć profilaktycznych w roku 2024/25.
- dla szkół, które zgłoszą się po 30 czerwca 2024: 1700 zł netto + VAT
Jednorazowy koszt obejmuje dostęp do programu przez cały rok szkolny, niezależnie od liczby klas i uczniów zgłoszonych do programu.
Uwaga! Szkoły, które otrzymały certyfikat w poprzednich edycjach NWKP mogą uczestniczyć w programie bezpłatnie, konieczne jest jednak przesłanie zgłoszenia przez formularz.
Jak zgłosić swoją szkołę?
Wystarczy kliknąć w przycisk poniżej.
Przy wypełnianiu formularza warto wskazać osobę polecającą wpisując „YAQ”.
Więcej informacji można znaleźć tutaj:
https://ipzin.org/nawigacja-w-kazda-pogode/