Autodiagnoza szkolna – dobry początek w planowaniu działań profilaktycznych

Nawigacja w Każdą Pogodę (NWKP) to opracowany przez Instytut Profilaktyki Zintegrowanej, sprawdzony i przebadany, pakiet narzędzi badawczo-profilaktycznych do samodzielnego wykorzystania przez kadry szkolne.

Trwa aktualnie nabór do udziału w 4. edycji tej szkolnej inicjatywy profilaktycznej. Program (NWKP) umożliwia za pomocą aplikacji internetowej wykonanie autodiagnozy środowiska szkolnego (ankiety online dla uczniów, rodziców, nauczycieli) oraz realizację działań profilaktycznych opartych na wynikach tej diagnozy. W aplikacji dostępne są gotowe scenariusze zajęć i warsztatów, prezentacje z wynikami badań, nagrania.

Narzędzie to zostało opracowane w ramach programu MEiN „Społeczna odpowiedzialność nauki” w roku 2021, a nazwa projektu nosiła tytuł: Popularyzacja wyników innowacyjnych badań naukowych opartych na modelu profilaktyki zintegrowanej i ich zastosowań praktycznych wśród nauczycieli, wychowawców oraz psychologów i pedagogów jako metoda skutecznego przeciwdziałania pogorszeniu kondycji psychicznej nastolatków na skutek epidemii COVID-1. Obecna, trzecia już edycja będzie realizowana i rozbudowywana dzięki współfinansowaniu zadania z programu MEIN „Społeczna odpowiedzialność nauki II”. 

Nawigacja w każdą pogodę jest pierwszym programem, którego realizacja mnie nie obciążyła dodatkowo. Ktoś za mnie przeprowadził badania i podał gotowe wyniki. Mało tego, otrzymałam gotowe prezentacje z wynikami. Czułam się jakbym otrzymała prezent.

– uczestniczka

NWKP realizuje cele i zadania profilaktyki uniwersalnej oraz promocji zdrowia psychicznego. Zadaniem programu jest wzmocnienie naturalnych zasobów odporności i radzenia sobie z sytuacjami trudnymi i kryzysowymi (zasobów osobistych, rodzinnych i środowiskowych).

Nawigacja w Każdą Pogodę łączy w sobie:

Program przeznaczony jest dla:

Więcej o programie na naszej stronie: https://ipzin.org/nawigacja-w-kazda-pogode/

Jakie korzyści zyskuje szkoła uczestnicząc w programie?

Opinie szkolnych koordynatorów i wychowawców prowadzących zajęcia:

Jednorazowy koszt programu dla szkół:

Zgłoszenie w tym terminie umożliwia wykonanie diagnozy pod kątem szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego jeszcze w tym roku szkolnym (ankiety do badań będą dostępne od 6 maja) i realizację zajęć profilaktycznych w roku 2024/25.

Jednorazowy koszt obejmuje dostęp do programu przez cały rok szkolny, niezależnie od liczby klas i uczniów zgłoszonych do programu.

Uwaga! Szkoły, które otrzymały certyfikat w poprzednich edycjach NWKP mogą uczestniczyć w programie bezpłatnie, konieczne jest jednak przesłanie zgłoszenia przez formularz.

Jak zgłosić swoją szkołę?

Wystarczy kliknąć w przycisk poniżej.

Przy wypełnianiu formularza warto wskazać osobę polecającą wpisując „YAQ”.

Więcej informacji można znaleźć tutaj:
https://ipzin.org/nawigacja-w-kazda-pogode/

Otagowano
Powrót do strony głównej