Po konferencji w Nowym Targu

Chwilę zajęło nam zebranie wyników ankiet i podsumowanie konferencji… Prezentujemy jej owoce.

Dodajemy kolejne ogniwo do łańcucha w sieci wsparcia dla nauczycieli i wychowawców. Za nami czwarta już w tym roku konferencja profilaktyczna koncentrująca naszą uwagę na tym temacie. Tym razem gospodarzem spotkania był Nowy Targ i zaprzyjaźniona z nami Fundacja Wychowanie i Profilaktyka im. Filipa Neri.

W spotkaniu w Sali Obrad Urzędu Miasta Nowy Targ 27 listopada wzięło udział ponad 50 osób. Wydarzenie animował p. Marcin Mądry – prezes fundacji Wychowanie i Profilaktyka im. Filipa Neri, autor książek dla młodzieży, twórca warsztatów profilaktycznych „4 Żywioły”, trener i instruktor programów profilaktyki zintegrowanej. Wśród pozostałych prowadzących był również reprezentant i prezes YAQ – Leszek Szawiński, a także współpracujący z nami p. Tomasz Gubała (logoprofilaktyka Victora Frankla) i p. Izabela Palka (dobre praktyki grup wparcia w środowisku szkolnym).

Odbiór konferencji był bardzo pozytywny a uczestnicy, którzy zdecydowali się wypełnić ankietę podsumowującą spotkanie, potwierdzili w zdecydowanej większości przedstawione wnioski i rekomendacje najnowszych badań Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej, a także wskazane kierunki rozwiązywania aktualnych wyzwań.

Jakie spostrzeżenia mieli uczestnicy?

W osobistych komentarzach zamieszczonych w ankiecie podsumowującej konferencje padło kilka ciekawych głosów:

Jedna z najbardziej dobitnych była szczera wypowiedź uczestniczki:

To co mówicie, sobą prezentujecie, wartości na które stawiacie są mi bliskie i programy najbardziej sensowne z wszystkich, jakie przewinęły się przez moją szkołę. Ale obecnie dojrzewam do urlopu dla poratowania zdrowia bo moja kondycja psychiczna jest już bardzo kiepska.

A zatem mimo dobrych rozwiązań, wsparcia z poziomu narzędzi, programów i fachowców, pozostaje wciąż wyzwanie długotrwałego przeciążenia w pracy kadry szkolnej. Daje się ono tym bardziej we znaki w toku przedłużającego się stanu obniżonej kondycji psychicznej dzieci, młodzieży i dorosłych. Szukajmy rozwiązań wsparcia i propagujmy potrzebę ich wdrażania w swoich środowiskach.

Osoby zainteresowane budową grup wsparcia w swoich środowiskach będziemy chcieli niebawem zaprosić do szkolenia dla koordynatorów takich grup. Niebawem więcej na ten temat na naszej stronie internetowej.

Otagowano
← Powrót