Wysokie procenty, ale nie takie, jak myślicie!

Profilaktyczna prowokacja po konferencji w Woźnikach. Wysokie stężenie pozytywnego potencjału.

Za nami spotkanie z pedagogami, nauczycielami, pracownikami instytucji społecznych i samorządowych z powiatu lublinieckiego. Konferencja w Woźnikach w środę 20.11 br. zgromadziła prawie 60 uczestników zainteresowanych wspieraniem dzieci i młodzieży na różnych polach kompetencji. Dla naszego zespołu był to szczególny powód do radości – spotkać się „u siebie”, w mieście naszej siedziby, gdzie inicjowaliśmy w 2015 r. nasze działania.

Spotkanie rozpoczęło się od ewaluacji wieloletniej współpracy z Gminą Woźniki i okolicznymi miejscowościami w zakresie wdrażania działań i strategii modelu profilaktyki zintegrowanej. Podkreślenie słowa „strategia” jest tu bardzo ważne, ponieważ Woźniki w 2019 r. zdecydowały się przeprowadzić z naszym udziałem badania i diagnozę problemów społecznych opartą na strategii 7 dźwigni skutecznej profilaktyki. Działanie to umożliwiło sformułowanie w gminie kierunków pomocy społecznej i przeciwdziałaniu niepożądanym zjawiskom w kolejnych latach. Jak się okazało – latach wielu wyzwań, jak pandemia COVID-19 i dalszych.

O co chodzi z tymi procentami?

Jako organizacja profilaktyczna oczywiście nie promujemy alkoholu. Wręcz przeciwnie – chcemy pochwalić się świetnym środowiskiem lokalnym, któremu bliska jest troska o mądre towarzyszenie dzieciom i młodzieży w ich rozwoju oraz dorastaniu. Przedstawiona ewaluacja wskazała, że postawy, wybory i wartości naszych młodych odbiorców prezentują się tutaj bardzo dojrzale w porównaniu do ogólnopolskich wskaźników!

Co najbardziej nas ucieszyło, to aktywne zaangażowanie uczestników konferencji, z których ponad 2/3 zdecydowało się wypełnić ankietę i podzielić swoją opinią. Jakość spotkania oceniona została na 5.58 w skali szkolnej, ale jeszcze pozytywniej odbieramy zbieżność przedstawionych przez nas wniosków badań Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej z doświadczeniami uczestników konferencji. Aż 96% z nich w całości lub części zgodziło się z naszą diagnozą kondycji psychicznej młodzieży i dorosłych.

100% za…

Żadna osoba na sali nie zanegowała tezy, że model profilaktyki zintegrowanej odpowiada aktualnym potrzebom wychowawczym i profilaktycznym szkoły! 95% tych głosów widzi w tym modelu właściwą odpowiedź, 5% ankietowanych miało trudność z odpowiedzią.

Z kolei 100% ankietowanych uznało budowanie sieci wsparcia za właściwy kierunek w profilaktyce i wychowaniu oraz za sensowną odpowiedź na wyzwania współczesnej rzeczywistości szkolnej.

Uczestnicy potwierdzili swoje opinie w otwartych komentarzach:

W niektórych placówkach grupy wsparcia już działają!

„W mojej szkole działa grupa wsparcia specjalistów poprzez spotkania 1 raz w tygodniu. W momencie problemów w danej klasie zbiera się zespół nauczycieli uczących w danej klasie :)”

Niektórzy z uczestników podali pomysły na formy budowania sieci wsparcia jak wspólne warsztaty dla rodziców i dzieci, rozwijające ich uważność na siebie oraz budujące relacje. Inni zwrócili uwagę na konieczność zwiększenia wsparcia finansowego i wyposażenia pedagogów i psychologów w odpowiednie zasoby i narzędzia, co dodatkowo może zmotywować specjalistów do pracy w szkolnictwie.

Jedna z osób trafiła w sedno naszego modelu profilaktycznego pisząc wprost:

„Aktywizować, chwalić, bazować na mocnych stronach.”

Kierujemy ogromne podziękowania za zaproszenie do współpracy przy konferencji i życzliwą, wspierającą, obecność władz Woźnik, a także udział reprezentantów instytucji i szkół z powiatu oraz reprezentację częstochowskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach. Było nam ogromnie miło!

Na końcu chcemy zauważyć bardzo ważny i cenny udział… rodziców! Mimo przedpołudniowej pory na spotkanie w MDK w Woźnikach dotarło kilkoro rodziców! Takie zaangażowanie jest budujące zarówno dla nas, prowadzących i kadr szkolnych, ale – mamy nadzieję – także odwrotnie. Naszym celem jest wskazywać na takie rozwiązania, które pozwolą nam wszystkim „kopać do jednej bramki”, wspólnie dla dobra młodych ludzi.

Otagowano
Powrót do strony głównej