Potrzebuję Cię, Tato…

Potrzebuję Ciebie, Twojej obecności, poczucia bezpieczeństwa, które mi dajesz i granic, które mi wytyczasz…

Dzięki Tobie mogę podejmować wyzwania, poznawać świat i wiem, że zawsze mogę wrócić, a ty mnie złapiesz, gdy będę spadać z drzewa. Dziękuję Ci za nieprzespane noce, gdy na zmianę z mamą nosiłeś mnie na rękach, a potem pozwalałeś próbować swoich sił przy pierwszych niepewnych krokach. Dziękuję, że miałeś czas, żeby bawić się ze mną moimi zabawkami i mogliśmy razem się powygłupiać. Dziękuję, że pokazywałeś mi świat.  

Dzięki temu dzisiaj wierzę w swoje siły. Mogę wyruszyć i wytyczyć swój własny szlak, a ty mi kibicujesz chociaż dzisiaj często lubię robić inne rzeczy, niż Ty. Dziękuję, że jesteś ze mnie dumny i że nie muszę spełniać Twoich oczekiwań, żebyś mnie kochał. Widzę to w Twoich oczach, w tym jak mi podajesz dłoń, kiedy potrafisz docenić to, co we mnie dobre i kiedy mnie słuchasz, gdy chcę Ci coś powiedzieć. Wtedy zapraszam Cię do mojego świata, żeby Ci go pokazać i wiem, że jestem dla Ciebie ważną osobą.

Dobrze, że jesteś OJCEM, Tato.

O co tu chodzi?

Który ojciec nie chciałby usłyszeć kiedyś takich słów? A może czyta to szczęśliwiec, który ma poczucie i potwierdzenie, że właśnie takim ojcem był lub jest dla swojego dziecka?

Niektórym powyższa historyjka może wydawać się ckliwym, sentymentalnym obrazkiem. Może to wynikać z faktu, że dziś bardzo trudno mężczyznom aspirować do takiego wzoru ojca, a dzieci często nie mają tak pięknego doświadczenia taty. W tej krótkiej opowieści zawarta jest ważna myśl, swoisty prosty przepis na ojcowski sukces. Kryje się on w takich słowach kluczach jak: bezpieczeństwo, cierpliwość, obecność, czas, zaufanie itd. Co więcej, potwierdzają to badania.

Kondycja psychiczna a rodzice – badania

Najnowsze wyniki badań z raportu Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? poświęconego między innymi kondycji psychicznej młodzieży pokazały, że u nastolatków, którzy:

kondycja psychiczna jest wyższa. Rodzic, który jest autorytetem, powiernikiem i okazuje miłość, pełni ważną rolę. Koreluje to z wynikami wcześniejszych badaniami Instytutu, które wskazywały na chroniącą rolę ojca jako pozytywnego autorytetu i ważnego dorosłego w ważnych dla nastolatka obszarach życia.

Bycie ojcem to fascynująca podróż. Towarzyszenie i obserwowanie jak nasze dzieci – początkowo małe, w pełni zależne od nas – nabierają swojej indywidualności, odkrywają świat i stają się zupełnie autonomiczne. Piszą nowe, własne historie. Jest to dużym wyzwaniem dla każdego ojca czy matki, ale też ogromną radością, gdy dziecko, które wypuściliśmy w świat, wraca jako dorosły, szczęśliwy człowiek i nasz przyjaciel.

Najlepsze życzenia dla wszystkich ojców w dniu ich święta.

fot. Naassom Azevedo on Unsplash

Otagowano
Powrót do strony głównej